نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نتیجه مطالعات می‌بایست برای مردم اردکان بدون هیچ کم و کاستی بیان شود، گفت: ریه‌های مردم اردکان نباید تاوان صنعتی شدن این شهر را بدهد.

نماینده مجلس: ریه‌های مردم اردکان نباید تاوان صنعتی شدن این شهر را بدهد

به گزارش مهندسی صنایع از یزد، محمدرضا دشتی، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی صبح امروز ضمن بازدید از نمایشگاه دودکُش که به منظور ترویج فرهنگ محیط زیست در این شهرستان برپا شده است، اظهار کرد: بیش از یک دهه از استقرار کارخانه‌های صنعتی با آلایندگی بالا به واسطه مجوز های حساب نشده و نداشتن پیوست‌های آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و اجتماعی گذشته و این روند نیازمند ساماندهی جدی است.

وی با بیان این‌که  اقدامات و پژوهش‌هایی طی سه سال گذشته در سطح استان آغاز شده و بحث مطالعه و شناسایی منابع آلایندگی توسط دانشگاه تهران در حال انجام است و می بایست پیش از مجوز و استقرار کارخانه صورت می‌پذیرفت.

نماینده اردکان در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که نتیجه مطالعات می‌بایست برای مردم اردکان بدون هیچ کم و کاستی بیان شود، گفت: برخلاف باورهای عموم مردم، در نتایج این پژوهش؛ تاثیر آلودگی ناشی از خودروها به دلیل وجود جاده ترانزیتی و تردد خودروهای سنگین، به عنوان موثرترین عامل تاثیر گذار مستقیم بر سلامتی مردم ارزیابی شده، با این حال نتیجه مطالعات نیازمند بحث و بررسی و تبین دلایل شفاف برای مردم است.

دشتی با اشاره به قرار گیری نام اردکان در میان آلوده ترین شهرهای کشور گفت: وخامت اوضاع بدان حد است که آلودگی شهر با چشم غیر مسلح و بدون دستگاه‌های سنجش آلودگی نیز، قابل مشاهده است.

وی با بیان این‌که تعداد بیماران و عوارض ناشی از آلایندها هر روز بیشتر می شود، تصریح کرد: با این حال هنوز آمار و معیار مشخصی در این باره منتشر نشده. این حق مردم است که به دور از اظهار نظر های احساسی و غیرکارشناسی، بر پایه پایش های علمی و اطلاعات صحیح، از وضعیت آلایندگی شهر و محل زندگی خود مطلع باشند.

نماینده مردم اردکان خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته افراد مطلع و دغدغه مند بسیاری، وضعیت آلودگی را پایش نموده و خواهان حضور جدی تر مردم در بررسی و پایش فضای زیستی شهر بوده اند. از این رو ایجاد مرکز پایش مردمی آلایندگی‌ها در اردکان لازم است.

وی در پایان تأکید کرد:‌ این مرکز می بایست با نظارت خود مردم و پایش علمی نسبت به ارائه اطلاعات صحیح به مردم اقدام نموده، کنترل و ارزیابی میزان آلایندگی واحدهای صنعتی را نظارت نماید. همچنین در اعمال تصمیات و مجوزات این واحدها تاثیرگذار باشد.

 پایان پیام/الف

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید