عضو هیأت‌رئیسه مجلس گفت: ما در مجلس یازدهم هیچگاه ادعای حل کامل مشکلات مردم را نداشته‌ایم، بلکه تلاش کرده‌ایم تا گامی در جهت بهبود وضعیت و رفع موانع و مشکلات موجود برداریم.

متفکر آزاد: قانون جهش تولید دانش‌بنیان گامی در جهت حل مشکل رابطه صنعت و دانشگاه است

به گزارش گروه سیاسی مهندسی صنایع، روح‌الله متفکر آزاد عضو هیأت‌رئیسه مجلس یازدهم با اشاره به انتخابات هیأت‌رئیسه مجلس یازدهم در اجلاسیه چهارم، گفت: ما با واژه انقلابی، مجلس یازدهم را شناختیم و علی‌رغم انتقاداتی که در سال‌های اخیر به مجلس وارد شد، مقام معظم رهبری باز هم واژه انقلابی را برای مجلس به کار بردند. حال باید دید چه مؤلفه‌ای نیاز است تا به یک مجلس، انقلابی بگوییم؟

وی افزود: زمانی که مقام معظم رهبری از مجلس تفقد کردند و خستگی را از تن نمایندگان به در بردند، نشان‌دهنده جامعیتی است که مجموعه خروجی مجلس را قابل دفاع می‌کند.

عضو هیأت‌رئیسه مجلس تصریح کرد: در وجه تقنینی باید سراغ مشکلات کشور می‌رفتیم که در تیرماه ۹۹، 10 فقره از آن، در بیان مقام معظم رهبری مشهودبود، اما چالشی که وجود دارد این است که قانون مجلس تا زمانی که اجرا نشود، دیده نمی‌شود، به عنوان مثال همین مصوبه تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار و یا مالیات‌ بر خانه‌های خالی را ارائه کردیم، اما دولت وقت گفت که توان اجرای آن را ندارد.

متفکر آزاد یادآور شد: ما در زمینه حل مشکل بیکاری ورود‌ کردیم که بیشترین درصد آن مربوط به فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بود و از آنجا که توان ایجاد ظرفیت جدید مشاغل دولتی را نداشتیم، قانون جهش تولید دانش‌بنیان را وضع کردیم تا گامی در جهت حل مشکل رابطه صنعت و دانشگاه برداریم.

وی اظهار کرد: ما در مجلس یازدهم هیچگاه ادعای حل کامل مشکلات مردم را نداشته‌ایم، بلکه تلاش کرده‌ایم تا گامی در جهت بهبود وضعیت و رفع موانع و مشکلات موجود برداریم. 

عضو هیأت‌رئیسه مجلس ادامه داد: در مواردی برای اینکه بتوانیم نتایج ملموس مصوبات مجلس را حس کنیم، باید زمانی طی شود، به عنوان مثال، برای مهار تورم، نیازمند طی یک فرآیندهایی هستیم و این زمان‌بر است، چرا که تصویب قانون یک وجه است، اما اجرایی شدن آن با چالش‌های بسیاری روبه‌رو است.

متفکر آزاد درباره طرح شفافیت نیز، اظهار کرد: در ابتدا بنده و بخشی از نمایندگان مدافع طرح اولیه شفافیت بودیم و با طرح فعلی که شفافیت قوای سه‌گانه است، مخالف بودیم، اما با استدلال دوستان مبنی بر اینکه همه نهادها در طرح باشند و ماده ۳ آن مربوط به مجلس باشد قانع شدیم، این سامانه شفافیت داوطلبانه نیز که از اسفندماه آغاز به کار کرده است، همه آرای نمایندگان را، به جز رأی‌های برگه‌ای را شفاف کرده است و بنده این را فرصتی برای شکستن سد مقاومت در برابر شفافیت می‌دانم.

تکمیل می‌شود…

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید