حالا که قرار است به استقبال چهارشنبه سوری و ادای یک سنت قدیمی برویم، خوب است ایده ای ساده اما خاص هم برای شام چهارشنبه سوری داشته باشیم تا هم برای این دورهمی خانوادگی، به صرافت چی بپزم های همیشگی نیفتیم و هم بتوانیم سنت خوشمزه این جشن کهن را زنده نگه داریم.

رشته پلوی چهارشنبه سوری

گروه زندگی- جشن چهارشنبه سوری از آن آیین‌های باستانی است که سر و کله‌اش درست وسط خانه تکانی و دوندگی‌های آخرسال پیدا می‌شود و انصافا هم فرصت خوبی است برای آنکه در اوج سرشلوغی‌ها، چندساعتی به خودمان استراحت دهیم و اوقات بیشتری را کنار خانواده سپری کنیم، پس حالا که قرار است به استقبال چهارشنبه سوری و ادای یک سنت قدیمی برویم، خوب است ایده ای ساده اما خاص هم برای شام چهارشنبه سوری داشته باشیم تا هم برای این دورهمی خانوادگی، به صرافت چی بپزم های همیشگی نیفتیم و هم بتوانیم سنت خوشمزه این جشن کهن را زنده نگه داریم. از ما می‌شنوید، برای چنین شبی، رشته پلو را امتحان کنید. براساس یک باور قدیمی، با پختن و خوردن رشته پلو در چهارشنبه سوری و روزهای منتهی به سال نو، رشته همه کارها در سال جدید به دست آدم می‌افتد! البته که ما با پیشنهاد این غذا، نمی‌خواهیم بگوییم با تکیه بر این باور قدیمی می‌توانید رشته همه کارها را دردست بگیرید، چون قطعا برای چنین توفیقی، یک برنامه ریزی اصولی و تلاشی اساسی نیاز است اما حداقل می‌توانیم مدعی شویم که با پختن رشته پلو می‌توانید خانواده را به یک شام سنتی مهمان کنید و همگی با هم از آن لذت ببرید. 

پیش به سوی یک غذای سنتی آسان برای پختن این غذا نه کار سختی پیش رو دارید و نه لازم است هزینه زیادی متحمل شوید‌. چندپیمانه برنج و مقداری رشته پلویی تمام چیزی است که با آن، بهانه دورهمی خانواده را فراهم می کنید. البته اگر می خواهید این غذا را به شکل خاص تری بپزید، می توانید از گوشت چرخ کرده هم استفاده کنید. موادلازم برای ۶ نفر: برنج: ۵ پیمانه رشته: نیم کیلو گوشت چرخ کرده: ۲۰۰گرم پیاز: ۳ عدد نمک، فلفل، زردچوبه، زعفران، دارچین: به مقدار لازم لطفا اگر قصد خرید رشته پلویی دارید، کمی زودتر دست به کار شوید تا مجبور نباشید غروب چهارشنبه سوری برای خرید از خانه بیرون بزنید، به هرحال چهارشنبه سوری است و خطراتش اجتناب ناپذیر. راستی اگر بتوانید از رشته‌های محلی که معمولا در لبنیات فروشی ها پیدا می‌شود، (البته ماهم نمی‌دانیم ربطش به لبنیات چیست!) استفاده کنید که دیگر دین تان به هرچه سنت است را ادا کرده اید ولی به هرحال رشته های شرکتی هم، مزه خوبی دارند و چیزی از ارزش های این غذای سنتی کم نمی‌کنند. انرژی تان را بگذارید برای خانواده  رشته پلو از آن پلوهایی است که حتما باید به طور آبکش درست شود، پس برنج تان را چندساعت زودتر با آب سرد و مقداری نمک خیس کنید. فقط اگر بچه کوچک در خانه دارید، ظرف برنج را در جامخفی های آشپزخانه جاسازی کنید تا کنجکاوی همیشگی کوچولوهای خانه که گویی ظرف برنج حوض ماهی است و برنج های آن، ماهی‌هایی که باید صید شوند، کار دستتان ندهد. طبیعتا تا وقت درست کردن شام، کلی زمان دارید برای آنکه به ادامه خانه تکانی تان برسید، فقط خودتان را خیلی خسته نکنید تا برای دورهمی چهارشنبه سوری انرژی لازم را داشته باشید. فراموش نکنید که یک کدبانوی خسته احتمالا یک نیمروی ساده را هم نمی‌تواند خوب از آب درآورد، چه برسد به رشته پلویی که پختنش چند فوت خاص دارد.

همه فوت هایی که باید بدانید! تقریبا یک ساعت قبل از صرف شام، زمان خوبی است که سراغ غذایتان بروید. قابلمه را کمی بیشتر از نیمه از آب پر کنید تا علاوه بر برنج، جوابگوی رشته ها هم باشد. سپس کمی نمک اضافه کنید و اجازه دهید به جوش بیاید. شاید با خودتان می‌گویید، خب این را که خودمان می‌دانیم، چرا نگارنده اینقدر با جزییات توضیح می دهد؟ اما راستش را بخواهید خود ما هم فکر می‌کردیم همه خانم ها با اصول اولیه آبکش کردن برنج آشنایی دارند تا اینکه یک روز در محفلی دوستانه، وقتی در تلاش برای علت شفته شدن برنج های یکی از عزیزان جمع بودیم که اتفاقا سن و سالی هم از او گذشته بود، در کمال ناباوری متوجه شدیم حاج خانم، قابلمه پر از آب نجوشیده و خود برنج را همراه با هم روی اجاق می گذارد که خب نتیجه اش هم چیزی جز برنجی شفته نمی‌شود، بنابراین لازم دیدیم که حتما مراحل آبکش کردن برنج را با جزییات توضیح دهیم!  لذت همکاری را از بچه ها نگیرید خب حالا که جواب سوالتان را گرفتید برویم سراغ رشته پلوی خودمان؛ برای آبکش کردن برنج، طبق روال همه پلوهای آبکشی، برنج را داخل آب درحال جوش که مقداری نمک هم به آن اضافه کرده اید، بریزید. فقط حواستان به میزان نمک و شور شدن برنج باشد، چون هم برنج خیس خورده شما، کمی نمک دارد و هم رشته‌ای که خریده اید. حالا منتظر بمانید تا برنج کمی ری کند، دو سه دقیقه قبل از آنکه برنج را آبکش کنید، وقت اضافه کردن رشته‌هاست. احتمالا در این مرحله حساس، بچه‌ها خودشان را به آشپزخانه می‌رسانند تا سهمی در خرد کردن رشته ها و یک خرابکاری جدید داشته باشند اما شما می‌توانید با یک مدیریت مادرانه، به آن‌ها فرصت نصف کردن رشته‌ها را بدهید و آن‌ها را در این لذت شریک کنید. اگر هم بچه‌ها ناغافل چند رشته برداشته و در دهان گذاشتند، نگران نشوید، این رشته ها از قبل، بو داده شده و خوردن چندعدد از خام آن، مشکلی برایشان ایجاد نمی‌کند.  در همین حین حواستان باشد، برنجتان زیاد جوش نخورد، زیرا باید رشته‌ها را کمی قبل از آبکش کردن برنج یعنی وقتی برنج زیر دندانتان کمی سفت است، به آن اضافه کرده و اجازه دهید تا رشته ها کمی نرم شوند و این دقیقا همان فوت کوزه گری است؛ یعنی اضافه کردن رشته در زمانی درست تا هم کمی نرم شود و هم با له شدن، فرم اصلی خود را از دست ندهد. خیلی ها بعد از آبکش کردن برنج، کلی آب سرد روی برنج می‌ریزند و سپس آن را به قابلمه برمی‌گردانند اما لطفا اگر با مشکل شوری برنج مواجه نیستید، به هیچ وجه این کار را نکنید، زیرا هم طعم برنج تا حدزیادی از بین می رود و هم بخار موجود در برنج؛ درنتیجه وقتی برنج را دم می کنید و با اضافه کردن یک نصفه فنجان آب، منتظر بخار دادن دوباره برنج در قابلمه می مانید، احتمال شفته شدن برنج بالا می رود و دیگر نمی توانید یک پلوی حرفه ای که دانه های آن قابل شمارش است، جلوی خانواده بگذارید.

برای هر ابتکاری آزادید کار شما با برنج تمام است و تقریبا تا نیم ساعت بعد، برنجتان به خوبی دم می کشد؛ اما برویم سراغ موادمخصوص روی برنج که جذابیت رشته پلو را دوچندان می کند. اینجای کار می توانید از یک داوطلب برای نگینی خردکردن پیازها و سرخ کردنشان کمک بگیرید و خودتان سراغ آماده کردن سفره و مخلفاتش بروید. بعد ازسرخ شدن پیازها، گوشت چرخ کرده را که قبلا با یک پیاز رنده شده و ادویه جات طعم دار کرده اید، به پیاز اضافه کنید و به خوبی تفت دهید. نمک، دارچین و زعفران دم کرده هم آخر کار به مواد اضافه کنید و ۱۰ دقیقه زمان دهید تا گوشت به خوبی بپزد. این مواد را باید موقع سرو رشته پلو روی دیس بریزید. البته در مورد مواد روی رشته پلو، یک دستورپخت اختصاصی وجود ندارد و عملا رسم و رسوم اقوام مختلف تعیین کننده هستند اما بطورکلی علاوه بر گوشت چرخ کرده، مرغ، تخم مرغ، کوفته قلقلی و حتی خورشت هایی مثل قورمه و قیمه، گزینه های مشهوری برای همراهی رشته پلو هستند، پس خودتان را محدود نکنید و بسته به ذائقه خانواده تان، واردعمل شوید تا مثل همیشه دل همه را به دست آورید.

زردی من از تو سرخی تو از من… معمولا شب چهارشنبه سوری برای بچه‌ها پر از هیجان است و قطعا بزرگترها نباید آن ها را به حال خود رها کنند، بنابراین قبل از کشیدن غذای مخصوص تان، اجازه دهید بچه ها یک دل سیر بازی کنند و اگر آتش روشنی مانده، از روی آن بپرند و از خواندن مصرع معروف زردی من از تو سرخی تو حسابی سیر شوند و بعدا آن ها را به شام دعوت کنید. در همین حین، می‌توانید با کمک آن هایی که در خانه هستند، سفره را بچینید، اگر از ترشی زمستان چیزی مانده، سرسفره بگذارید و اگر هم نه، ماست و نعناع که ناجی همیشگی سفره های بدون مخلفات است را داخل پیاله بریزید و منتظر بمانید تا همه سر سفره بیایند. حتی اگر بچه ها ابراز بی میلی کردند و از شما خواستند غذایشان را برای بعد بگذارید، زیربار نروید، چون همه مزه رشته پلوی چهارشنبه سوری به دورهم بودنش است و به هیچ عنوان نباید مغلوب بچه ها شد و لذت نشستن دور یک سفره را از دست داد. یک دیس پلوی مزین به رشته های قهوه ای و گوشت چرخ کرده زعفرانی، حتما به همه می چسبد، پس برای تحقق این تصویر، زودتر دست به کار شوید. چهارشنبه سوری تان مبارک… پایان پیام/

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید