رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به افتتاح ویدئوکنفرانس 57 پروژه ملی محیط زیست، گفت: در دولت سیزدهم ایجاد تصفیه خانه اولویت نخست هر پروژه جدید و صنعت معدن کاوی است.

افتتاح همزمان 57 پروژه ملی محیط زیستی در مازندران

به گزارش مهندسی صنایع از شهرستان آمل، علی سلاجغه رئیس سازمان محیط زیست همزمان با هفته گرامیداشت دولت سه پروژه زیست محیطی کارخانجات صنعتی و تولیدی این شهرستان را افتتاح کرد. پروژه حذف پساب ریفاینز و طرح جمع‌آوری و انتقال غبار و حذف غبار محیطی واحد ضایعات‌سوز شرکت دانش‌بنیان چوب و کاغذ با میزان جابجایی و ذخیره ۱۵ تا ۲۰ تن در روز نخستین افتتاح رئیس سازمان محیط زیست را رقم زد. رئیس سازمان محیط زیست در این مراسم اظهار کرد: حفاظت از محیط زیست وظیفه همگانی است و همه وظیفه داریم تا برای حفظ و حراست از محیط زیست اطراف خود احساس مسؤولیت کنیم. علی سلاجغه با اشاره به تأکیدات رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر حفاظت از محیط زیست، افزود: مردم مشارکت خوبی در حفظ محیط زیست دارند و باید مشارکت عمومی بیشتر از گذشته شود.

*لزوم استفاده از مشارکت مردمی در حفظ محیط زیست وی با اعلام اینکه با توجه به سطوح جلگه‌ای و رطوبت مناسب مازندران باید مواد اولیه کارخانه چوب و کاغذ را خودشان تولید کنند، تصریح کرد: باید گونه‌های جنگلی کاشت شده تا در مدت زمان لازم گونه‌ها به نتیجه برسند. رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: با مشارکت مردم طرح آزمایشی توسعه و حفظ گونه‌های جنگلی ایجاد شود. افتتاح توسعه سیستم تصفیه فاضلاب یک شرکت گوشتی به ظرفیت ۸ هزار مترمکعب و افتتاح فاز سوم تصفیه خانه و طرح توسعه سیستم تصفیه فاضلاب یکی از بزرگترین تولیدکننده محصولات لبنی شمال کشور دومین آئین بهره برداری را رقم زده است. این تصفیه خانه با عنوان طرح توسعه یکی از واحدهای بازیافت غیرقابل تجزیه با ظرفیت ۷ هزار مترمکعب در روز فاضلاب است که حجم پسماند ۴۰ تن در روز را برای کودسازی استفاده می‌کند. این پروژه با توجه به توسعه پایدار در زمینی به مساحت ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربع با بودجه یک هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال مهیا شده است.

*افتتاح ویدئوکنفرانس ۵۷ پروژه ملی محیط زیست رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در این مراسم با بیان اینکه طرح‌های کلان اجرای فاضلاب و تصفیه خانه به عنوان یک الزام برای حفظ محیط زیست از سوی کارخانجات تولیدی و صنعتی است، اظهار کرد: در هفته دولت خدمتگزاران مردم در سراسر کشور در حال ارائه خدمات و دستاوردهای دولت در زمینه زیرساخت‌های خدمت‌رسانی هستند. علی سلاجغه افزود: تعداد ۵۷ طرح و پروژه ملی در سطح کشور در زمینه محیط زیست کشور به صورت ویدئوکنفرانس در بخش‌های مختلف انجام شد. وی با اشاره به افتتاح طرح‌های تصفیه خانه پیشرفته در کارخانجات آمل، تصریح کرد: شرکت لبنی در آمل یکی از مجموعه‌های تولیدی مواد غذایی کشور با تولیدات متنوع و شاخص‌های امنیت غذایی کشور در راستای پایداری است. سلاجغه با بیان اهمیت حفظ منابع آب، یادآور شد: صنعت لبنیات یکی از صنایع آب بر است و اجرای طرح تصفیه خانه با دانش بومی و متخصصان داخلی در تراز علم دنیا ایجاد شده تا نارضایتی مردم منطقه کاهش یابد و از دانش روز به خوبی استفاده شود. رئیس سازمان محیط زیست کشور با اعلام اینکه امروزه صنایع غذایی نقش مهمی در امنیت غذایی کشور ایجاد می‌کنند، خاطرنشان کرد: در دولت مردمی و انقلابی بحث ایجاد تصفیه خانه به عنوان اولویت هرگونه پروژه جدید و صنعت معدن کاوی بوده و در اولویت اول است همچنین این مهم دستاورد خیلی مهم بوده و براساس مشکلات مختلف منابع آب بازچرخوانی آب بسیار مهم است و حتی می توان آب ها را به مرحله شرب رسانده و با خروج چاه‌ها از مدار صنعت، آب چاه در اختیار کشاورزی قرار گیرد.

*مازندران استان سبز حوزه زیست محیطی استاندار مازندران در این مراسم اظهار کرد: مازندران به عنوان استان سبز مورد توجه ویژه محیط زیست است و حساسیت بسیار بالایی نسبت به مازندران از سوی محیط زیست وجود دارد. سید محمود حسینی‌پور افزود: در گذشته مازندران در موضوع پسماند مشکلات بسیار زیادی داشت و مجموعه مراکز صنعتی و شهرک‌ها با ایجاد پساب فراوان از معضلات اصلی بودند. وی تصریح کرد: طی دو سال گذشته جلسات بسیار خوب زیست محیطی انجام شده و امروزه در استان بحران نداریم و شرایط بحرانی رفع شده است. استاندار مازندران با اعلام اینکه بسیاری از مراکز دپوی زباله با تصمیمات منطقی به نتیجه رسیده و به مردم وعده می‌دهیم که مباحث زیست محیطی مازندران در موضوع پسماند زباله‌های خانگی و بیمارستانی سروسامان ایجاد شده است، خاطرنشان کرد: در زمینه زباله دو دانشگاه مازندران و امیرکبیر وارد میدان مطالعاتی مشترک شدند تا بتوانند زباله‌ها را در مرکز دپو فریز کرده و طرح آن آماده شده است. وی با اعلام اینکه مرکز عمارت آمل حدود ۵۰ سال مرکز دپوی زباله بوده و امیدواریم بهترین تصمیم را در آن بگیریم، بیان کرد: با تصمیمات لازم در مورد عمارت می توان نگرانی‌ها برای ایجاد سد هراز و زیرساخت‌های آن را حل کرد.

*تصمیمات پساب زباله انجیل سی به وزارت کشور ارجاع شد حسینی‌پور با بیان اینکه در تمام مازندران طرح ساماندهی زباله‌های استان یکی از مهمترین بحث‌ها است، خاطرنشان کرد: امروزه سند آمایش زباله‌های مازندران تعیین و معضلات پسماند در غرب، مرکز و شرق مازندران شناسایی شد. وی ادامه داد: آنچه که مهم است پساب‌های زباله‌هایی است که سال‌ها دپو شده و پیمانکار آنها مشخص شده و پروژه در حال انجام است البته در دو مورد همانند انجیل سی بابل از مراکز مهم است که تصمیمات آن به مجموعه وزارت کشور ارجاع شد. پایان پیام/۸۶۰۱۲/غ

By aminkav

دیدگاهتان را بنویسید